Prtner serwisu - kobieta.wp.pl

Ile powinien spać niemowlak?

Data: 13 listopada 2017
Sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju. Jeśli jest efektywny i spokojny, dziecko jest zdrowsze, silniejsze, ma więcej dobrego humoru i chęci do zabawy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile powinien spać niemowlak. Długość snu dziecka zmienia się wraz z wiekiem. Z tygodnia na tydzień i z miesiąca na miesiąc dziecko wydłuża okresy czuwania.

W pierwszym roku życia w organizmie niemowlęcia zachodzi mnóstwo zmian. Maluch potraja swoją masę urodzeniową, intensywnie rośnie, rozwija się jego układ nerwowy i immunologiczny. Nic zatem dziwnego, że potrzebuje ono dużo odpoczynku i snu.

Za regulację zegara biologicznego człowieka odpowiada melatonina. Jest to hormon, którego wydzielanie zależy od poziomu światła słonecznego – do jego uwalniania dochodzi wieczorem, czego sygnałem jest senność. Organizm zaczyna produkować melatoninę ok. 4 miesiąca życia. To właśnie dlatego noworodki nie odróżniają dnia od nocy. Przez kilka tygodni uczą się rytmu dobowego.

Im niemowlę starsze, tym więcej czasu spędza na czuwaniu, podczas którego zaczyna uważniej obserwować otoczenie, przyglądać się twarzom mamy i taty. Z ciekawością również nasłuchuje nowych dźwięków.

Bezpieczny sen niemowlęcia

Trzymiesięczny maluch śpi w nocy nawet 10 godzin. W wielu przypadkach jednak sen ten przerwany jest pobudką na jedzenie. Dzieje się tak dlatego, że żołądek kilkutygodniowego dziecka nadal jest bardzo mały i nie pozwala najeść się na zapas. Niektóre niemowlęta ponadto wyjątkowo mocno odczuwają potrzebę bliskości. Budzą się i ponownie zasypiają dopiero wówczas, gdy znajdą się w bezpiecznych ramionach rodzica.

Półroczne dziecko nadal przesypia ponad połowę doby w ciągu nocy, by ok. południa odpocząć jeszcze w czasie drzemki. Taki relaks w ciągu dnia jest dla rozwijającego się organizmu niezwykle ważny. Pozwala się zregenerować, odpocząć, również nieco wyciszyć.

Sypialnia dziecka a spokojny sen

Niektóre dzieci potrafią samodzielnie zasypiać już w wieku niemowlęcym, inne potrzebują bliskości mamy lub taty, by spokojnie oddać się w objęcia Morfeusza. W każdym przypadku jednak należy zadbać o to, by sen malucha był nie tylko spokojny, ale i bezpieczny.

Najlepiej, by niemowlę spało we własnym łóżeczku. Będzie czuć większą swobodę. Tam również jest dla niego bezpieczniej, o ile dziecko nie śpi na poduszce i w otoczeniu dużej ilości zabawek.

Dla właścicieli dużego mieszkania lub domu idealnym rozwiązaniem jest posiadanie niani elektronicznej. Urządzenie przydaje się zarówno w ciągu dnia, gdy dziecko śpi w pokoju, a rodzic zajmuje się swoimi obowiązkami, jak i w nocy.

Dawniej nianie elektroniczne pozwalały jedynie na nasłuchiwanie dźwięków, dzisiaj rodzice mogą również obserwować swoją pociechę. Dzięki połączeniu internetowemu można czuwać nad bezpieczeństwem dziecka z dowolnego miejsca. Kamera zapewnia doskonałą jakość obrazu (w dzień jest kolorowy, w nocy czarno-biały). Niektóre urządzenia, np. Philips Avent, posiadają funkcję odtwarzania uspokajających kołysanek oraz włączania wielokolorowej lampki nocnej. Można je obsługiwać zdalnie za pośrednictwem aplikacji.

Źródło: Shutterstock.com

Inteligenta niania elektroniczna ma ponadto szereg innych funkcji, na co warto wrócić uwagę przy jej zakupie. Ciekawym rozwiązanym jest choćby wbudowany czujnik, który pozwala na monitorowanie i zapisywanie warunków panujących w sypialni dziecka, m.in. wilgotności i temperatury. Z kolei projektor gwiazdek uruchamiany z poziomu nadajnika lub odbiornika pozwala niemowlęciu się uspokoić.

By rozwój dziecka był prawidłowy, potrzebuje ono odpowiedniej dawki snu. Gdy niemowlę odpoczywa, warto zapewnić mu jak najlepsze warunki. Konieczne jest również zadbanie o jego bezpieczeństwo.

Weryfikacja merytoryczna – mgr Małgorzata Madej - położna

Konkurs

Pobierz aplikację uGrow i odpowiedz na pytanie. Jaka funkcja aplikacji uGrow jest Ci najbardziej przydatna i dlaczego?

weź udział w konkursie