Prtner serwisu - kobieta.wp.pl

Jak wybrać laktator?

Data: 9 listopada 2017
Laktator już dawno przestał być postrzegany jako zbędny gadżet. Jest bowiem nieoceniony nie tylko wówczas, gdy chcemy odciągnąć i przechować pokarm, ale również wtedy, gdy pojawiają się problemy z laktacją. Pomaga nie tylko przy zbyt dużej ilości pokarmu, ale też w sytuacji, w której produkcja mleka jest niewystarczająca lub kiedy mama na kilka godzin wychodzi z domu bez dziecka. Może odciągnąć pokarm, który pod jej nieobecność maluszkowi poda ktoś z bliskich.

Dylemat dotyczący laktatora pojawia się często jeszcze przed porodem. Młoda mama zastanawia się, czy powinna kupić go, kompletując wyprawkę, czy może zaczekać z tym, aż dziecko pojawi się na świecie. W tym zakresie trudno o uniwersalną radę. Jeśli kobieta wie, że będzie chciała odciągać mleko na zapas, bo planuje wrócić do pracy lub dzielić opiekę nad dzieckiem z tatą lub babcią, powinna rozważyć zakup tego sprzętu jeszcze przed porodem.

Laktator ręczny czy elektryczny?

Na rynku dostępne są laktatory ręczne i elektryczne.

• Laktatory ręczne służą głównie do zmniejszenia obciążenia i „rozluźnienia” piersi, ale mamy stosują je chętnie z uwagi na niższą cenę. Na rynku jest duża oferta tego typu produktów. Warto wybrać laktator z miękką nakładką masującą. Laktator musi być dobrany tak, by odciąganie było skuteczne, ale jednocześnie nie może być bolesne.

• Laktatory elektryczne przeznaczone są do częstego odciągania większej ilości pokarmu, np. dla dziecka, które nie ssie piersi lub przy stymulacji laktacji. Zarówno w przypadku laktatora ręcznego, jak i elektrycznego warto zwrócić uwagę na to, aby konstrukcja laktatora umożliwiała odciąganie pokarmu w wygodnej i wyprostowanej pozycji, jak np. laktatory Philips Avent. Kiedy mama siedzi wygodnie i jest zrelaksowana, mleko może łatwiej wypływać.

• Podwójne laktatory elektryczne służą do częstego, regularnego odciągania przez dłuższy czas większych ilości pokarmu, z obu piersi jednocześnie, np. dla wcześniaka lub dziecka chorego, przebywającego w szpitalu.
Doradca laktacyjny powinien pomóc w doborze sprzętu i wielkości końcówki laktatora w zależności od brodawki.

Laktator jest niezbędny w wielu sytuacjach. Potrzebują go mamy wcześniaków, które nie potrafią samodzielnie ssać, a każda kropla mleka jest dla nich na wagę złota. Po urządzenie sięgają również kobiety, które zmuszone są do dłuższej rozłąki z dzieckiem (np. z powodu pobytu w szpitalu lub wyjazdu). W obu przypadkach najlepiej sprawdzają się laktatory elektryczne.

Przed zakupem laktatora warto upewnić się, czy można go połączyć z pojemnikiem do przechowywania mleka. Równie istotne jest to, czy urządzenie łatwo się składa. Laktator powinien dać się bez problemu wyczyścić, np. w zmywarce. To niezwykle ważne, gdyż powinien on być myty po każdym użyciu.

W przypadku karmienia piersią duże znaczenie ma komfort. Zapewnić go może tylko dobry laktator. Powinien nie tylko cicho pracować, ale też być delikatny. Sprawdzają się tu miękkie nakładki masujące. Idealne są te, które odwzorowują proces ssania, przez co stymulują wypływ pokarmu.

Elektryczny laktator powinien pozwolić wybrać właściwy dla mamy tryb odciągania, łącznie z trybem delikatnej stymulacji. Kupując urządzenie ręczne, należy sprawdzić, czy jego rączka ma ergonomiczny kształt.

Laktator do zadań specjalnych

Zakup odpowiedniego laktatora to podstawa. Nie tylko ułatwia on gromadzenie zapasów mleka, ale też pozwala na przezwyciężenie najczęściej pojawiających się problemów z laktacją.

Warto jednak mieć na uwadze, że czasem najlepsze urządzenie nie jest w stanie sprostać zadaniu. Wiele bowiem zależy od nastawienia kobiety. Jeśli jest zdenerwowana, bardzo zmęczona lub działa pod silną presją, trudno będzie jej współpracować z odciągaczem. Młoda mama denerwuje się lub ma poczucie, że laktator nie działa. Dlatego też przed odciąganiem pokarmu konieczne jest zrelaksowanie się i zapewnienie sobie spokoju. Warto włączyć urządzenie w obecności dziecka lub intensywnie o nim myśleć - to w znacznym stopniu ułatwia zadanie.

Dobrze też zaplanować proces odciągania pokarmu, uwzględniając m.in. pory dnia, w których mleka w piersiach jest najwięcej - rano i przed południem.

Ściągnięty pokarm należy przechowywać w odpowiednich pojemnikach. Ze względu na to, że w mleku kobiecym obecne są składniki bakteriobójcze, można je z powodzeniem mrozić.

Laktator wielu mamom pomógł przezwyciężyć kryzys laktacyjny. Jeśli jest odpowiednio dobrany, pozwala na długie i efektywne karmienie najlepszym dla dziecka pokarmem.

Weryfikacja merytoryczna – mgr Małgorzata Madej - położna

Konkurs

Pobierz aplikację uGrow i odpowiedz na pytanie. Jaka funkcja aplikacji uGrow jest Ci najbardziej przydatna i dlaczego?

weź udział w konkursie